Frugal Friday – School Supplies

The charter school we use has an annex with many resources available to us. Paint, paper, pencils, books we can use along with our main subjects, a library and even media resources. Probably some I’ve forgotten to mention. Even with all those great resources, there are some that aren’t provided or I forget to get what I need when we are on campus for classes. Since the drive in nearly 30 minutes for us, it’s not convenient to drive out there every time I need something.

Enter ‘Dollar Stores!’ I LOVE using my local dollar stores for extra school supplies. Paper, pencils, pens, crayons, paints, construction paper, crafts supplies, you name it, they almost certainly have it. Even a selection of books on varying subjects that can be used on breaks or while traveling during the school year.

The only thing I don’t buy at dollar stores is crayons. I’m just picky. I prefer Crayola.

If you don’t already shop dollar stores, why not give it a try? You’ll be pleasantly surprised the goodies you can find.

Advertisements

Thrifty Thursday – Craft Supplies

If you have children like I do, then you probably have a stash of craft supplies somewhere for those days when boredom hits, or it’s too hot/cold to play outside. But goodness, it can get expensive. Here’s a tip for you . . .

Try your local dollar stores. My local Dollar Tree has a small section with crafting goodies. While it’s not a big section it has quite a bit. Pipe cleaners, foam letters/board/sheets, googly eyes, pom poms, paint, small craft kits, etc. There are also basic art supplies on the educational isle. Give it a try, you may be pleasantly surpirsed what you can find at dollar stores.

Need some craft idea’s/activities? Check out Vicky’s boards at Pinterest or visit her website Mess for Less. She has loads of great crafts idea’s, activities for sensory play, and fun food for kids.

Have a great craft idea for my kids? Let me know, leave it in a comment below.

Thrifty Thursday – Make-up

I can’t afford to spend alot of money when it comes to make-up/facial care. So I try to find products that are inexpensive and work really well. Here some products I use and a tip or two . . . .

1. Make-up remover wipes: I really like the idea of a make-up remover wipe. Quit frankly, I’m disgusted at how much I pack on my face, but I digress. I love starting my nighttime routine with a quick swipe over my face. But they can be pricey depending on the brand. My great idea? Baby wipes. They come in as many flavors as make-up remover wipes, as well as ones for sensitive skin. The cost? $2 – $3. You get about 80 wipes. If you use 1 a day, you won’t need to buy more for 80 days. Now compare that to a store brand wipe (I compare to Up & Up from Target), costing around $5 or so for 30 wipes. What a savings! Want to know something else? They work better than any make-up remover wipe I’ve ever tired. Consider giving this try, you may be surprised!

2. Apricot scrub: I love using apricot scrub. I love how shiny and clean my face feels after using it. One day not too long ago, my hands felt really dry and yucky. So I wondered how I could solve that problem. It  hit me. If apricot scrub can be used for dry and dead skin on my face, why couldn’t I use it on my hands. I tried it right away and was amazed at the difference in my hands. You use just a little bit, scrub, rinse, and then use a good hand lotion. Now I use it once a week to exfoliate my hands. For me, this product does double duty, saving me money because I don’t have to go to buy special products for my hands. If you use apricot scrub, you may find this idea helpful.

3. Make-up: High end make-up is out of reach for me. My solution? If I see a high end make-up worth trying, I research a ‘dupe.’ A what? A dupe is a product that works/looks exactly like the higher end/more pricey product. For example, Revlon Colorstay liquid foundation is a dupe for Mac Studiofix liquid foundation. The Revlon brand will cost you $10 – $15 depending where you buy, the Mac product is $27. Even at it’s highest price the Revlon will cost you $12 less than the Mac. That’s a couple of iced coffee’s from Starbucks! Also, try looking at Dollar and discount stores for drug store make-up at reduced prices. On recent trip to my local Dollar Tree store, I found an Almay brand mascara that sells for $8 in the drug store.

I’m not trying to offend anyone who prefers high end make-up nor am I bashing or promoting one product over another, everyone has their preference (and budget), and that’s ok. This is just an example of what a little shopping around and some imagination can do if you need to find some ways to save a little money 🙂

Got a thrifty tip for me? Let me know in a comment below.

*FTC – The opinions on the products mentioned are my own, I was not paid or reimbursed in any way.